Batıkent Kreş

İyi Bir Kreşte Olması Gereken Özellikler

Bir eğitimde asıl hedef etkin bireyler ve etkin vatandaşlar yetiştirmektir. Çocuğun kişiselliği korunarak ailede ve toplumda iyi ve sorumluluk sahibi bir vatandaş yetiştirmek öncelikli olmalıdır. Bütün bunların gerçekleşmesi ise iyi ve kaliteli bir okul öncesi eğitimden geçmektedir. Ana kucağından anaokuluna yolladığımız çocuklarımızın güzel ve kaliteli bir eğitim alarak hem birey olarak hem de vatandaş olarak yetiştirmek istediğimiz çocuklarımızı Ankara’nın Yenimahalle ilçesine bağlı Batıkent semtinde bulunan Kid’s World Anaokulu’na yolladığınızda, bu hayallerin gerçeğe dönüştüğünü göreceksiniz. Okul öncesinde verilen eğitimin amacı yaratıcı, yenilikçi, kendi sorunlarını çözebilen, kendinden farklı bireylere anlayışla yaklaşan ve onları yadırgamayan, birine sadece insan olduğu için değer veren bireyler yetiştirmektir. Okul öncesi alınan eğitimin, çocukların daha etkin ve kolay öğrenebilmeleri için sürekli olarak hep araştırmalar yapılagelmiştir. Bu da bir çocuğun öğrenme ihtiyacının farkına varması ve bu ihtiyaçlarını giderebilecek bir ortamda eğitim alması çok önemli bir konudur. Bu da ancak Batıkent Kreş ile mümkün olmaktadır. https://www.batikentkres.org sitesini ziyaret ederek daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Başarılı ve etkin bir eğitim yalnızca öğretmenlerin gösterdikleri ve anlattıklarını ezberlemek ve tekrarlamak değil, bunun yolu aynı zamanda eleştirel düşünme, problem çözme, akıl yürütebilme ve yaratıcılıklarını geliştirebilecek bir eğitim almalarından geçmektedir. Çocuklara verilen eğitimlerin gelişimlerine uygun olması ve buna göre uygun yaklaşımlarda bulunulması, anlamlı ve zengin bir içerik olması gerekmektedir. Eğitimin sıkıcı bir şey olmadığını göstermek, bir amaç olmalıdır. Batıkent Kreş bunları uygularken çocuklarımızın sıkılmadan, korkmadan ve öğrendiklerini uygulayabilmesi için ortamlar hazırlamaktadır. Çocuklar için uygulanan programların esnek olması,  onlarla doğru bir şekilde iletişim kurulması ve çocuklara da söz hakkı tanınması ileri ki yaşamında da oldukça fayda sağlayacaktır. Her çocuk özeldir ve her çocuğun karakteri de başkadır. Bu karakterin oluşmasında elbette ki kreş ve anasınıfı öğretmenlerinin etkisi tartışılmaz. Çocuk yetiştirmekte evrensel bir kural yoktur. Bu yüzden Batıkent Kreş olarak her çocuğun özel ve farklı bireyler olduğunun ayrımındayız. Buna göre uyguladığımız eğitim programları sayesinde çocuklarımızın bireysel gelişimlerine çok önem vermekteyiz. Böylece kendini tanıyan, bilen, ihtiyaçlarını karşılayabilen, sorunlarını çözebilen bireyler yetiştirmek için çaba harcamaktayız. Uygulanan yöntemlerin çocuklara uygunluğu çok önemlidir. Her çocuğun öğrenme süreci, hızı, algılaması ve bunları hayata geçirebilmesi aynı olmayabilir. Onların seviyelerine inebilmek ve bu doğrultuda eğitim vermek ayrıca önemlidir. Öğretmenlerin çocukların hızına göre kendilerini ayarlamaları gereklidir. Çocuklar cevap aradıkları soruları rahatlıkla sorabilmeli ve araştırma yapabilmelidir. Aktivite yaparken seçeneği olmalı, yeteneğine göre seçebilmeli ve bunları uygulayabilmelidir. Kendine olan güvenini arttırmak için onlara özel çalışmalar yapılmalıdır. Batıkent Kreş ile çocuklarınızın güvenilir ellerde olduğunu bizzat görmek için sürekli olarak ziyaret edebileceğiniz ortamlar hazırlanmaktadır. Çocuklarınızın aynı zamanda bizim çocuklarımız da olduğunu unutmayın.


İyi Bir Kreş’te Eğitim Nasıl Olmalı?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, her ay denetlenen beslenme programımız vardır. Bu programlar hazırlanırken kalori hesabı da yapılmaktadır. Gün içerisinde kahvaltı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı olmak üzere üç öğün beslenme hazırlanmaktadır. Batıkent Kreş te çocuklarımıza kendi alanında uzman İngilizce öğretmenimiz tarafından tam zamanlı ve her gün İngilizce dersi verilir. Betin temelli öğretim modeline uygun şekilde hazırlanan çalışmalarımızdan ortaya çıkan sergiler, her projenin sonunda ise sergilenmektedir. Aileler, bu sergilere gelerek çocuklarımızın neler yapabildiklerini görmektedirler. Ankara’nın Batıkent bölgesinde bulunan anaokulları arasında ilk sırada yer alan Kids World Anaokulu, bu çalışmalar ile çocuklarımızın yaratıcılıklarını ön plana çıkarmayı hedeflemektedir. 380 m2 açık bahçesi bulunan kreşimizin tamamı bize aittir. Çocuklarımızın rahatlıkla etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri, araştırma ve spor etkinliklerini yapabilecekleri, sitemize ait ortak sosyal alanlar bulunmaktadır. Çocuklarımızın temiz ve düzenli bir ortamda fiziksel ve beyinsel olarak dinlenecekleri, sınıflardan ayrı olarak uyku odaları bulunmaktadır. Batıkent Kreşte dönüşümlü ve periyodik olarak sihirbaz, kukla, animasyon ve tiyatro grupları gelmektedir. Her yılın sonunda ise, büyük bir gösteri salonunda bütün çocuklar dans çalışmaları sırasında öğrendiklerini toplum önünde ailelerine sergileyerek büyük deneyim kazanmaktadırlar. Akdere Kreş merkezi olarak, felsefemiz, aktif düşünen, yaşayarak öğrenen bilgi ve fikir alışverişinde bulunan, cesaretli, bağımsız, duyarlı, tutarlı, saygılı, sorumluluk sahibi, hoş görülü özgüvenli, mutlu, kendisi ile ve çevresi ile barışık, sağlıklı, iç disiplini ve sorumluluk duygusu iyi gelişmiş, ben değil biz bilinci oluşmuş, paylaşımcı, sosyal anlamda güçlü ilişkiler kurabilen, farkındalık düzeyi gelişmiş, farklı görüş ve düşüncelere saygılı olmayı bilen, gelişime hep açık olmayı bilen, Türkçeyi düzgün ve doğru bir şekilde kullanabilen, öz bakım becerilerini kazanabilmiş, adaletli, güvenilir, sabırlı ve dürüst bireyler yetiştirmektir.

Leave a comment