İyi Bir Anaokulunun Özellikleri

İyi bir anaokulunun özellikleri denildiğinde akıllara ilk gelen şey her zaman için güven olmalıdır. Öncelikle görüntüye değil eğitim kalitesine bakılmalıdır. Hayata dair ilk adımların atıldığı bu dönemde kaliteli eğitim, güvenli, sağlıklı bir anaokulun seçilmesi oldukça önemlidir. Çocukların zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal olarak gelişmesi ancak iyi bir anaokulu seçilerek gerçekleşir. Bu dönemde alınan eğitim belki de tüm hayatını etkileyecektir. ‘’Ağaç yaşken eğilir’’ sözü tam olarak bu yaştaki çocuklar için söylenmiştir. Batıkent kreş olarak çocuklarımızın gelişimine aileleri kadar önem vermekteyiz. Evet okulun fiziki şartları, konumu ve ortamı çok önemlidir ama önemli olan diğer bir önemli konu ise çocuklarımıza tüm ahlaki ve eğitim bilgilerini verecek olan öğretmendir. Çocuğun hayatına ilk giren öğretmen, onları kendi çocuğu gibi gözetip takip edebilmeli, şefkat ve sevgi gösterebilmeli, ihtiyaçlarını karşılayabilecek deneyime sahip olabilmeli ve sahip çıkabilmelidir.

İyi Bir Anaokulunun Özellikleri konusunda araştırma yaparken sınıfların sayısına bakılmalıdır. Sınıflar kalabalık olmaması, fiziki koşullarının uygun olması, temiz ve güvenli bir ortamın olması çocukların gelişimleri açısından çok önemlidir. Öğretmene düşen öğrenci sayısının fazla olmaması, çocukların yeteneklerine ve becerilerine yönelik çalışmalar yapılması gerekmektedir. Kendisine ve çevresine saygılı, sevgili, özgüvenli, duyarlı, çalışkan, dürüst bireyler yetiştirmek amaç edinilmelidir.  Sınıflarda temizlik ve hijyen koşullarına özen gösterilmeli, beslenmeleri düzenli ve sağlıklı olmalı, denetim altında olmalı ve kalori hesabı yapılarak hazırlanmalıdır. Oyuncakların çocuklara zarar vermeyecek şekilde alınması gerekir. Çocukların kişisel eşyaları, oyuncakları etiketlenmelidir.

İyi bir anaokulunu özellikleri arasında çocuklara sevgi ile yaklaşmak ve bunu hissettirmek, önemli ve değerli olduklarını bilmelerini sağlamak çok önemli bir ayrıntıdır. Çocukların bunları bilerek büyümesi gerekmektedir. Özgür düşünmenin önemini vurgulamak, doğa ve hayvan sevgisi aşılamak, insanlara ve çevreye saygılı bireyler yetiştirmek, psikolojik ve fiziksel gelişimlerini yakından takip etmek, yeteneklerini geliştirmek, ailelere düzenli olarak bilgi vermek, verilen yiyeceklerin denetlenmesi ve kalori hesabı yapılarak hazırlanması gerekmektedir. Batıkent kreş olarak sorumluklarımızın farkındayız. Bize emanet edilen çocuklarımızın güvenliği ve sağlığının en iyi şekilde sağlanması için her türlü önlemlerin alınması birinci görevimizdir.

Leave a comment