İyi Bir Kreşin Özellikleri

İyi Bir Kreşin Özellikleri

İyi bir kreşin özellikleri yazımıza öncelikle öğretmenden giriş yapmak gerekir. Okul öncesi eğitimde, çocuklarımızın hayatına giren ilk öğretmen anaokulu ve kreş öğretmenleridir. Okul ne kadar güzel ve iyi olursa olsun, burada asıl önemli olan çocuklarımızı sevecek, ilgilenecek, adeta bir anne gibi yaklaşacak bir öğretmenin varlığı her şeyden önemlidir. Okulların eğitim kalitelerini belirleyen unsur öğretmenlerdir. Bizler Batıkent Kreş olarak bize emanet edilen çocukları kendi çocuklarımız gibi koruyup kollamaktayız. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı sevecen, duyarlı, doğaya ve insanlara saygılı, farklı düşüncelere ve görüşlere hoşgörülü, özgüveni yüksek bireyler olarak yetiştirmek için çalışmaktayız. Öğretmenlerimizin her biri kendi alanında uzman ve deneyim sahibi kişilerden oluşmaktadır. Okul öncesi verilen eğitim ne kadar kaliteli olursa olsun, öğretmenin tecrübesi ve sevgisi bizim için ön plandadır. Bireysel ve kültürel farklılıkları çocuklara öğretebilen, onlara hoşgörü ile yaklaşabilen, insan, doğa ve hayvan sevgisini aşılayabilen bir öğretmen, çocuklarımızın ileriki hayatında daha başarılı ve sevgi ile donatılmış bireyler olmasında en büyük etkendir.

İyi bir kreşin özellikleri denildiğinde öğretmenden sonra akla ilk gelen şey ders ve programların nasıl ve neye göre düzenlendiğidir. Kreş ve anaokulunda bilgileri öğretmek amaç olmamalı. Amaç bilgileri alabilmesi için gerekli olan beceriyi kazandırmak olmalıdır. Çocukları sıkmadan, yormadan, baskı yapmadan bir şeyler öğretebilmek ve öğretilenleri uygulayabilmesine zemin hazırlamak kesinlikle çok önemlidir. Çok fazla yorarak ve fazla ders gösterilen bu yaştaki çocuklar çok çabuk sıkılabilir ve öğrenme isteği kalmayabilir. Bu yüzden branş dersleri az olan okulları seçmek önemlidir. Bu yüzden Batıkent Kreş ve Anaokulunda çocuklarımız gün boyu eğlenerek, oynayarak ve sıkılmadan dersleri görmekte ve aynı zamanda öğretmenlerinin gözetimi altında, kendimize ait sosyal alanda faaliyetlerini gerçekleştirebilmektedirler.

İyi bir kreşin özellikleri arasında okulun aile ile işbirliği içinde olması ve fiziki şartların uygun olması ayrıca önemlidir. Çocuklar hakkında her türlü bilgi, aile ile paylaşılmalı, her bir çocuk için klasör tutulmalı, öğrenme yetileri iyi araştırılmalı, geliştirme, değerlendirme ve ölçme yapılarak eğitim verilmelidir. Sınıflarda, dinlenme odalarında ve yemek yedikleri ortamda hijyene önem verilmelidir. Kişisel eşyalarını etiketleyerek muhafaza etmeli ve oyuncakları ulaşabilecekleri yerlere konulmalıdır.

Leave a comment